Caminantes

De 36 etappes van de Camino Francés, op schaal getekend

Door August Frederik Kramer · Laatst bijgewerkt 27 september 2026

De Camino Francés is 768,6 km in 36 etappes, en de gemiddelde etappe is 21,4 km: een halve marathon, met rugzak, elke dag, vijf weken lang. Dat is het minst interessante eraan. Dag 1 klimt meer dan vier Eiffeltorens. Dag 21 klimt 17 m, minder dan een gebouw van 6 verdiepingen. En van de 241.998 mensen die de Francés in 2025 uitliepen, liepen er twee op de drie alleen de laatste 5 etappes.

De hele route op één lijn

Hier is de Francés getekend als een metrokaart. De afstanden op elke rij zijn op schaal, en de kleuren zijn de drie delen waarin pelgrims hem altijd hebben verdeeld. De lijn is zo dik als het aantal mensen erop.

De Camino Francés in 36 etappes; lijndikte = pelgrims op het pad
1 · Saint-Jean-Pied-de-Port → Roncesvalles · 25,9 km2 · Roncesvalles → Zubiri · 21,3 km3 · Zubiri → Pamplona · 20,2 km4 · Pamplona → Puente la Reina · 24,1 km5 · Puente la Reina → Estella-Lizarra · 21,3 km6 · Estella-Lizarra → Los Arcos · 20,5 km7 · Los Arcos → Logroño · 27,8 km8 · Logroño → Nájera · 29,3 km9 · Nájera → Santo Domingo de la Calzada · 21,7 km10 · Santo Domingo de la Calzada → Fresneña · 18,1 km11 · Fresneña → Villafranca Montes de Oca · 16,1 km12 · Villafranca Montes de Oca → Atapuerca · 18,2 km13 · Atapuerca → Burgos · 18,4 km14 · Burgos → Hornillos del Camino · 21,8 km15 · Hornillos del Camino → Villaquirán de la Puebla · 16,4 km16 · Villaquirán de la Puebla → Boadilla del Camino · 22,5 km17 · Boadilla del Camino → Carrión de los Condes · 24,8 km18 · Carrión de los Condes → Población de Arroyo · 22,4 km19 · Población de Arroyo → Sahagún · 17,6 km20 · Sahagún → El Burgo Ranero · 17,7 km21 · El Burgo Ranero → Mansilla de las Mulas · 18,9 km22 · Mansilla de las Mulas → León · 19,0 km23 · León → Villadangos del Páramo · 20,2 km24 · Villadangos del Páramo → Astorga · 27,6 km25 · Astorga → Santa Marina de Somoza · 17,8 km26 · Santa Marina de Somoza → Molinaseca · 27,4 km27 · Molinaseca → Camponaraya · 16,8 km28 · Camponaraya → Trabadelo · 23,0 km29 · Trabadelo → La Laguna de Castilla · 16,1 km30 · La Laguna de Castilla → Triacastela · 23,2 km31 · Triacastela → Sarria · 18,0 km32 · Sarria → Portomarín · 22,0 km33 · Portomarín → Palas de Rei · 24,9 km34 · Palas de Rei → Arzúa · 28,3 km35 · Arzúa → O Pedrouzo · 19,9 km36 · O Pedrouzo → Santiago de Compostela · 19,3 kmSaint-Jean-Pied-de-PortRoncesvallesZubiriPamplonaPuente la ReinaEstella-LizarraLos ArcosLogroñoNájeraSanto Domingo de la CalzadaFresneñaVillafranca Montes de OcaAtapuercaBurgosHornillos del CaminoVillaquirán de la PueblaBoadilla del CaminoCarrión de los CondesPoblación de ArroyoSahagúnEl Burgo RaneroMansilla de las MulasLeónVilladangos del PáramoAstorgaSanta Marina de SomozaMolinasecaCamponarayaTrabadeloLa Laguna de CastillaTriacastelaSarriaPortomarínPalas de ReiArzúaO PedrouzoSantiago de Compostela30.337 beginnen in Saint-Jean-Pied-de-Port+3.873 in Roncesvalles+7.725 in León+5.542 in Ponferrada+6.267 in O Cebreiro+161.922 in SarriaLichaam: Saint-Jean tot BurgosGeest: de meseta tot LeónZiel: León tot SantiagoLijndikte: pelgrims op het pad in 2025, alleen geteld vanaf de startplaatsen met een naamcaminantes.co

Download deze kaart als poster (PNG)Vrij te gebruiken op je blog, in je groep of in je pelgrimsdagboek. We vragen alleen een link naar deze pagina.

Hij begint dun: 30.337 mensen vertrokken in 2025 uit Saint-Jean-Pied-de-Port. Een paar duizend komen erbij in León, Ponferrada en O Cebreiro, en vier weken lang groeit de lijn maar langzaam. Dan bereikt hij Sarria en wordt in één klap 4 keer zo dik, omdat daar 161.922 mensen beginnen. Voelde de laatste week van je Camino als een andere tocht? Dit is waarom.

Gratis e-maillessen: het Spaans dat je nodig hebt voor je Camino

Vijf korte e-mails, één per dag: de albergue, de sello, het eten, de weg vragen en wat pijn doet. Twee minuten per les, in het Engels geschreven met het Spaans erin. Het begint met de drie regels hieronder.

  • ¿hay camas libres?Zijn er nog bedden vrij?
  • lo siento, está completoSorry, we zitten vol.
  • ¿me puede poner un sello?Kunt u een stempel zetten?
Probeer het gratis onderwerp

Eén korte les per dag, vijf dagen lang, daarna alleen als er iets is dat de moeite waard is. Privacyverklaring (in het Engels).

Lichaam, geest, ziel: klopt het oude gezegde?

Vraag het iedereen die hem gelopen heeft en je hoort dat de Francés drie delen heeft. Het lichaam is Saint-Jean tot Burgos, waar je benen klagen. De geest is de meseta, Burgos tot León, vlak en eindeloos, waar je hoofd het werk doet. De ziel is León tot Santiago, waar alles betekenis begint te krijgen. Een mooi verhaal. Hier is het, gemeten.

Hoe de Francés zich verdeelt over zijn drie delen
  • Lichaam: Saint-Jean tot Burgos
  • Geest: de meseta tot León
  • Ziel: León tot Santiago
Afstand
Lichaam: Saint-Jean tot Burgos: 37%Geest: de meseta tot León: 23%Ziel: León tot Santiago: 40%
Hoogtemeters omhoog
Lichaam: Saint-Jean tot Burgos: 47%Geest: de meseta tot León: 10%Ziel: León tot Santiago: 43%
Slaapplaatsen
Lichaam: Saint-Jean tot Burgos: 30%Geest: de meseta tot León: 19%Ziel: León tot Santiago: 51%

Etappes en hoogtemeters uit de gps-track van de route, slaapplaatsen uit OpenStreetMap · caminantes.co

Het lichaam klopt. 13 dagen en 282,9 km, 37% van de afstand, en 47% van alle hoogtemeters op de route: 17,2 m klimmen voor elke kilometer.

De geest is het deel waar het gezegde precies raak is. De meseta is 23% van de tocht en maar 10% van de hoogtemeters, 5,9 m per kilometer. 9 dagen lang beweegt de grond nauwelijks, en er zit niets anders op dan denken.

De ziel is waar het gezegde misleidt. Het klinkt zacht. Dat is het niet: León tot Santiago bevat 43% van de hoogtemeters, bijna evenveel als het lichaam, met het hoogste punt van de route (1.505 m) en de klim naar O Cebreiro. En hier zijn de mensen, zoals de kaart hierboven laat zien.

Ken deze woorden voor je Camino. Spaans is voorbereiding, net als schoenen en etappes. Probeer het gratis onderwerp

Elke dag, op dezelfde schaal getekend

De meeste etappeprofielen worden zo getekend dat elke dag zijn vakje vult, en zo lijkt een wandeling op de Alpen. Deze staan allemaal op één schaal: dezelfde hoogte van het laagste tot het hoogste punt van de route, dezelfde breedte voor dezelfde kilometers. Kijk naar de vormen voordat je de getallen leest. In totaal klimt de Francés 10.446 m, de Everest vanaf zeeniveau en dan nog 1.597 m, en hij klimt ze niet gelijkmatig.

De 36 etappes van de Camino Francés op één schaal
  1. Dag 125,9 km

    Saint-Jean-Pied-de-Port → Roncesvalles

    ↑ 1.351 m ↓ 584 m

    Steilst

  2. Dag 221,3 km

    Roncesvalles → Zubiri

    ↑ 263 m ↓ 668 m

  3. Dag 320,2 km

    Zubiri → Pamplona

    ↑ 187 m ↓ 265 m

  4. Dag 424,1 km

    Pamplona → Puente la Reina

    ↑ 394 m ↓ 504 m

  5. Dag 521,3 km

    Puente la Reina → Estella-Lizarra

    ↑ 341 m ↓ 268 m

  6. Dag 620,5 km

    Estella-Lizarra → Los Arcos

    ↑ 339 m ↓ 311 m

  7. Dag 727,8 km

    Los Arcos → Logroño

    ↑ 342 m ↓ 418 m

  8. Dag 829,3 km

    Logroño → Nájera

    ↑ 376 m ↓ 265 m

    Langst

  9. Dag 921,7 km

    Nájera → Santo Domingo de la Calzada

    ↑ 370 m ↓ 223 m

  10. Dag 1018,1 km

    Santo Domingo de la Calzada → Fresneña

    ↑ 291 m ↓ 142 m

  11. Dag 1116,1 km

    Fresneña → Villafranca Montes de Oca

    ↑ 241 m ↓ 75 m

    Kortst

  12. Dag 1218,2 km

    Villafranca Montes de Oca → Atapuerca

    ↑ 245 m ↓ 251 m

  13. Dag 1318,4 km

    Atapuerca → Burgos

    ↑ 117 m ↓ 209 m

  14. Dag 1421,8 km

    Burgos → Hornillos del Camino

    ↑ 121 m ↓ 159 m

  15. Dag 1516,4 km

    Hornillos del Camino → Villaquirán de la Puebla

    ↑ 153 m ↓ 180 m

  16. Dag 1622,5 km

    Villaquirán de la Puebla → Boadilla del Camino

    ↑ 241 m ↓ 259 m

  17. Dag 1724,8 km

    Boadilla del Camino → Carrión de los Condes

    ↑ 102 m ↓ 50 m

  18. Dag 1822,4 km

    Carrión de los Condes → Población de Arroyo

    ↑ 94 m ↓ 50 m

  19. Dag 1917,6 km

    Población de Arroyo → Sahagún

    ↑ 105 m ↓ 159 m

  20. Dag 2017,7 km

    Sahagún → El Burgo Ranero

    ↑ 96 m ↓ 29 m

  21. Dag 2118,9 km

    El Burgo Ranero → Mansilla de las Mulas

    ↑ 17 m ↓ 101 m

    Vlakst

  22. Dag 2219,0 km

    Mansilla de las Mulas → León

    ↑ 137 m ↓ 96 m

  23. Dag 2320,2 km

    León → Villadangos del Páramo

    ↑ 156 m ↓ 105 m

  24. Dag 2427,6 km

    Villadangos del Páramo → Astorga

    ↑ 152 m ↓ 176 m

  25. Dag 2517,8 km

    Astorga → Santa Marina de Somoza

    ↑ 233 m ↓ 21 m

  26. Dag 2627,4 km

    Santa Marina de Somoza → Molinaseca

    ↑ 487 m ↓ 982 m

    Knieëndag

  27. Dag 2716,8 km

    Molinaseca → Camponaraya

    ↑ 89 m ↓ 176 m

  28. Dag 2823,0 km

    Camponaraya → Trabadelo

    ↑ 289 m ↓ 207 m

  29. Dag 2916,1 km

    Trabadelo → La Laguna de Castilla

    ↑ 616 m ↓ 34 m

  30. Dag 3023,2 km

    La Laguna de Castilla → Triacastela

    ↑ 371 m ↓ 850 m

  31. Dag 3118,0 km

    Triacastela → Sarria

    ↑ 274 m ↓ 499 m

  32. Dag 3222,0 km

    Sarria → Portomarín

    ↑ 339 m ↓ 440 m

  33. Dag 3324,9 km

    Portomarín → Palas de Rei

    ↑ 512 m ↓ 318 m

  34. Dag 3428,3 km

    Palas de Rei → Arzúa

    ↑ 455 m ↓ 609 m

  35. Dag 3519,9 km

    Arzúa → O Pedrouzo

    ↑ 280 m ↓ 379 m

  36. Dag 3619,3 km

    O Pedrouzo → Santiago de Compostela

    ↑ 268 m ↓ 289 m

Dag 1 is een muur. 1.351 m omhoog in 25,9 km, van Saint-Jean over de Pyreneeën naar Roncesvalles. Meer dan vier Eiffeltorens op elkaar, op je eerste ochtend.

Dag 21 is een vloer. Van El Burgo Ranero naar Mansilla de las Mulas klimt het pad 17 m in 18,9 km, minder dan een gebouw van 6 verdiepingen. Het is de vlakste dag van de route, midden op de meseta.

Dag 26 is de dag die je knieën onthouden. Hij gaat over het hoogste punt van de Camino, 1.505 m bij het Cruz de Ferro, en daalt dan 982 m naar Molinaseca: bijna drie Eiffeltorens, naar beneden. Pelgrims zijn bang voor de klimmen; het zijn de afdalingen die teennagels kosten.

De zwaarste dag, volgens een formule uit 1892

In 1892 schreef een Schotse bergbeklimmer, William Naismith, een regel op die wandelaars nog steeds gebruiken: een uur voor elke 5 km, plus een uur voor elke 600 m klimmen. Dat betekent: 600 m omhoog telt als 5 km vlak. Tel de hoogtemeters zo bij de afstand op en elke etappe krijgt een eerlijke lengte: hoe ver hij loopt, niet hoe ver hij is.

Zo gemeten is dag 1 geen 25,9 km. Hij loopt als 37,2 km, en is daarmee met afstand de zwaarste dag van de Francés, zwaarder dan dag 8, de langste etappe op papier met 29,3 km. De vijf zwaarste dagen:

  1. Dag 1, Saint-Jean-Pied-de-Port naar Roncesvalles: 25,9 km die lopen als 37,2 km
  2. Dag 8, Logroño naar Nájera: 29,3 km die lopen als 32,4 km
  3. Dag 34, Palas de Rei naar Arzúa: 28,3 km die lopen als 32,1 km
  4. Dag 26, Santa Marina de Somoza naar Molinaseca: 27,4 km die lopen als 31,5 km
  5. Dag 7, Los Arcos naar Logroño: 27,8 km die lopen als 30,7 km

Naismith schreef voor fitte Victoriaanse heren op Schotse heuvels, dus lees zijn uren als vergelijking, niet als dienstregeling. Waar de regel goed in is, is de volgorde, en die is het nuttige deel: hij zegt welke avonden je kort moet plannen.

De vijf dagen die twee op de drie lopen

Het Pelgrimsbureau telde in 2025 241.998 aankomsten in Santiago via de Francés. 161.922 daarvan begonnen in Sarria: 67%, twee op de drie. Op elke pelgrim die in Saint-Jean begon, begonnen er 5,3 in Sarria. De reden is de regel: de Compostela vraagt de laatste 100 km te voet, en Sarria ligt net buiten die grens, op 114,4 km, met een treinstation.

En dit is het deel dat niemand noemt. Die 5 etappes zijn 114,4 km, 15% van de route, en ze bevatten 18% van de hoogtemeters: 1.854 m, meer dan alle 9 dagen meseta bij elkaar (1.066 m). Galicië gaat voortdurend op en neer. Wie vanaf Sarria loopt, loopt niet het makkelijke stuk van de Camino. Wel het drukste, en een heuvelachtig.

Het drukste stuk heeft de bedden die erbij horen: de laatste 100 km hebben 140 slaapplaatsen, 1,4 per kilometer tegen 0,8 op de hele route. Loop je hem helemaal, dan verandert waar je op de Francés begint de hoogtemeters meer dan je denkt.

Alle 36 etappes

Elke etappe met afstand, klimmen, dalen, Naismith-lengte en het aantal slaapplaatsen onderweg. De etappeplaatsen zijn uit de route zelf berekend en niet uit een gids overgenomen, dus ze passen niet bij elk boek: een vertrekpunt, geen voorschrift. De pagina over de Camino Francés heeft hetzelfde plan, met de app om het te lopen.

De 36 etappes van de Camino Francés met afstand, klimmen, dalen, Naismith-inspanning en slaapplaatsen
DagEtappekmOmhoog (m)Omlaag (m)Loopt als (km)Slaapplaatsen
1Saint-Jean-Pied-de-Port → Orreaga / Roncesvalles25,91.35158437,224
2Orreaga / Roncesvalles → Zubiri21,326366823,518
3Zubiri → Pamplona / Iruña20,218726521,817
4Pamplona / Iruña → Puente la Reina / Gares24,139450427,410
5Puente la Reina / Gares → Estella-Lizarra21,334126824,17
6Estella-Lizarra → Los Arcos20,533931123,35
7Los Arcos → Logroño27,834241830,718
8Logroño → Nájera29,337626532,425
9Nájera → Santo Domingo de la Calzada21,737022324,86
10Santo Domingo de la Calzada → Fresneña18,129114220,512
11Fresneña → Villafranca Montes de Oca16,12417518,114
12Villafranca Montes de Oca → Atapuerca18,224525120,28
13Atapuerca → Burgos18,411720919,46
14Burgos → Hornillos del Camino21,812115922,820
15Hornillos del Camino → Villaquirán de la Puebla16,415318017,76
16Villaquirán de la Puebla → Boadilla del Camino22,524125924,522
17Boadilla del Camino → Carrión de los Condes24,81025025,718
18Carrión de los Condes → Población de Arroyo22,4945023,23
19Población de Arroyo → Sahagún17,610515918,510
20Sahagún → El Burgo Ranero17,7962918,54
21El Burgo Ranero → Mansilla de las Mulas18,91710119,012
22Mansilla de las Mulas → León19,01379620,117
23León → Villadangos del Páramo20,215610521,56
24Villadangos del Páramo → Astorga27,615217628,98
25Astorga → Santa Marina de Somoza17,82332119,712
26Santa Marina de Somoza → Molinaseca27,448798231,516
27Molinaseca → Camponaraya16,88917617,510
28Camponaraya → Trabadelo23,028920725,416
29Trabadelo → La Laguna de Castilla16,16163421,223
30La Laguna de Castilla → Triacastela23,237185026,312
31Triacastela → Sarria18,027449920,336
32Sarria → Portomarín22,033944024,825
33Portomarín → Palas de Rei24,951231829,240
34Palas de Rei → Arzúa28,345560932,131
35Arzúa → O Pedrouzo19,928037922,227
36O Pedrouzo → Santiago de Compostela19,326828921,532

Slaapplaatsen: herbergen, pensions en berghutten binnen 300 m van de track, uit OpenStreetMap. Hotels zijn niet geteld.

Waar de getallen vandaan komen

Afstanden en hoogtemeters zijn gemeten op de gps-track van de route zelf, elke 100 m tegen het hoogtemodel SRTM, waarbij stijgingen onder 3 m worden genegeerd zodat sensorruis geen denkbeeldige heuvels maakt. De slaapplaatsen komen uit OpenStreetMap.

De drukte is de telling van het Pelgrimsbureau over 2025, naar de plaats waar ieder zei te zijn begonnen. Het bureau noemt zijn twintig grootste startplaatsen, en zes daarvan liggen aan de Francés. De andere 26.332 Francés-pelgrims begonnen in plaatsen die te klein zijn voor de lijst, elk onder de 3.646. De lijn op de kaart is dus een ondergrens: de echte is iets dikker, en bij lange na niet genoeg om het verhaal van Sarria te veranderen.

De vergelijkingen gebruiken een halve marathon van 21,1 km, de Everest op 8.849 m, de Eiffeltoren op 330 m en een verdieping van 3 m. Elk getal op deze pagina wordt bij het bouwen van de site uit die bestanden berekend, niet met de hand getypt.

Veelgestelde vragen

Hoeveel etappes heeft de Camino Francés?

In ons plan 36 etappes over 768,6 km van Saint-Jean-Pied-de-Port naar Santiago, gemiddeld 21,4 km per dag. Andere plannen delen hem anders in; het aantal hangt af van waar je wilt slapen, niet van de route.

Wat is de zwaarste etappe van de Camino Francés?

Dag 1, Saint-Jean-Pied-de-Port naar Roncesvalles: 1.351 m klimmen in 25,9 km. Volgens de regel van Naismith loopt hij als 37,2 km, meer dan elke andere dag, ook de langste etappe op papier (dag 8, 29,3 km).

Wat is de langste etappe van de Camino Francés?

Dag 8, Logroño naar Nájera, met 29,3 km in ons plan. De kortste is dag 11 naar Villafranca Montes de Oca, met 16,1 km.

Hoeveel etappes zijn het vanaf Sarria?

5 etappes en 114,4 km, en dat is wat twee op de drie Francés-pelgrims lopen: 161.922 van de 241.998 in 2025. Vlak zijn ze niet. Ze klimmen 1.854 m, meer dan de hele meseta.

Is de meseta echt vlak?

Ja, meetbaar. Burgos tot León is 23% van de route en 10% van de hoogtemeters, 5,9 m per kilometer tegen 17,2 in het eerste deel. De vlakste dag van de route, dag 21, klimt 17 m.

Lees verder

Neem hem mee

Caminantes is gratis, werkt offline en plant je etappes op jouw benen in plaats van op die van een gids.

Download on the App StoreGet it on Google Play

Alle gidsen · Vergelijk alle 10 Camino-routes