Caminantes

Welke Camino is het zwaarst? Op twee manieren gemeten

Door August Frederik Kramer · Laatst bijgewerkt 26 september 2026

"Welke Camino is het zwaarst" heeft geen antwoord zolang je niet zegt welk soort zwaar. Gemeten naar klim per kilometer is de zwaarste van de tien de Camino Lebaniego met 32,1 m per km, en dat is tegelijk de kortste route van het net. Gemeten naar afstand is het de Vía de la Plata met 994,6 km, die qua steilheid pas 8e staat.

Twee vragen, twee bijna tegengestelde antwoorden

De tien routes verschillen 3,1 keer in hoeveel ze per kilometer klimmen en 15,0 keer in lengte. Dat is niet dezelfde ranglijst. De steilste route staat 10e van tien op lengte; de langste staat 8e van tien op steilheid.

Het eerlijke antwoord hangt dus af van wat jou werkelijk stopt. Zijn het je knieën in een afdaling of je adem in een klim, lees dan de kolom meters per kilometer. Zijn het vijf weken van huis, lees dan de kilometers. Bijna niemand publiceert beide, en de routes die in een gesprek zwaar worden genoemd, worden meestal op het tweede beoordeeld terwijl de toehoorder zich om het eerste zorgt.

Beide vragen op één kaart

Hier staan de tien routes, lengte naar rechts en steilheid naar boven. De stippellijnen markeren het midden van de tien op elke as, dus elke hoek is een eigen soort zwaar. Kort en steil telt 4 routes. Lang en zacht telt er 4. Beide hoeken zijn vol.

De tien routes naar lengte en naar klimmen per kilometer
501002005001.00010152025303540kort en steillang en steilkort en zachtlang en zachtLengte in kmKlimmen, m per kmVía de la Plata: 994,6 km, 11,8 m/kmVía de la PlataCamino del Norte: 831,6 km, 17,6 m/kmNorteCamino Francés: 768,6 km, 13,6 m/kmFrancésCamino Portugués: 620,2 km, 10,5 m/kmPortuguésCamino Mozárabe: 419 km, 10,6 m/kmMozárabeCamino Primitivo: 306,6 km, 22,1 m/kmPrimitivoCamino Invierno: 263,1 km, 18,8 m/kmInviernoCamino Inglés: 110,5 km, 16,3 m/kmInglésCamino Finisterre: 85 km, 16,8 m/kmFinisterreCamino Lebaniego: 66,5 km, 32,1 m/kmLebaniegocaminantes.co

Download deze grafiek als poster (PNG)Vrij te delen in je groep of op je blog. We vragen alleen een link naar deze pagina.

De hoek die lang en steil is, heeft precies één stip: de Camino del Norte. Dat is het hele antwoord op "welke Camino is het zwaarst" in één beeld. Het is de enige route die tegelijk veel tijd en veel klimmen vraagt.

Gratis e-maillessen: het Spaans dat je nodig hebt voor je Camino

Vijf korte e-mails, één per dag: de albergue, de sello, het eten, de weg vragen en wat pijn doet. Twee minuten per les, in het Engels geschreven met het Spaans erin. Het begint met de drie regels hieronder.

  • ¿hay camas libres?Zijn er nog bedden vrij?
  • lo siento, está completoSorry, we zitten vol.
  • ¿me puede poner un sello?Kunt u een stempel zetten?
Probeer het gratis onderwerp

Eén korte les per dag, vijf dagen lang, daarna alleen als er iets is dat de moeite waard is. Privacyverklaring (in het Engels).

De tien, de steilste eerst

Klim per kilometer is de gemeten totale stijging gedeeld door de gepubliceerde afstand. Het is het beste enkele getal voor "hoe steil is deze route", omdat het een route niet belont voor kort zijn.

De tien routes op klim per kilometer, met afstand, dagen, totale stijging en zwaarste etappe
RoutekmDagenStijgingm per kmZwaarste etappe
Camino Lebaniego66,532.13432,1963
Camino Primitivo306,6156.77722,1698
Camino Invierno263,1134.94118,8704
Camino del Norte831,63914.66317,6836
Camino Finisterre85,051.43116,8429
Camino Inglés110,561.80216,3623
Camino Francés768,63610.44613,61.351
Vía de la Plata994,64711.72411,8538
Camino Mozárabe419,0194.45210,6685
Camino Portugués620,2316.51910,5417

De steilste route is de kortste

De Camino Lebaniego is 66,5 km in 3 dagen en klimt 32,1 m per km, dat is 3,1 keer de Camino Portugués met zijn 10,5 m per km. Drie dagen zijn niet genoeg om een route zwaar te noemen, en juist daarom verrast deze: de helling is de steilste van het net en de tocht is voorbij voordat je benen iets besloten hebben.

De langste route is geen steile

De Vía de la Plata is 994,6 km, 15,0 keer de Camino Lebaniego, en klimt 11,8 m per km, waarmee hij 8e van tien staat. Hij is zwaar op een manier die geen helling laat zien: weken achtereen, in de hitte, met de bedden ver uit elkaar. Dat is een echte zwaarte en het is niet die waar het woord "steil" over gaat.

Ken deze woorden voor je Camino. Spaans is voorbereiding, net als schoenen en etappes. Probeer het gratis onderwerp

Die op beide manieren zwaar is

Wil je één antwoord, dan is de Camino del Norte de route die op beide assen hoog staat: 4e van tien op klim per kilometer met 17,6 m per km, en 2e op afstand met 831,6 km. Het is de enige die in beide lijsten dicht bij de top staat, en daar komt zijn reputatie vandaan.

De kilometers die het klimmen verstopt

In 1892 gaf de Schotse bergbeklimmer William Naismith een heuvel een prijs in afstand: 600 m klimmen kost evenveel als 5 km vlak. Reken het klimmen van elke route zo om en elke route wordt langer. Het gouden deel van elke balk is afstand waarvan je niet wist dat je ervoor had getekend.

Elke route plus zijn klimmen, in vlakke kilometers (Naismith, 1892)
Gelopen kilometersKlimmen, als vlakke kmCamino del Norte+122,2 km · 5,7 dagenVía de la Plata+97,7 km · 4,6 dagenCamino Francés+87,1 km · 4,1 dagenCamino Primitivo+56,5 km · 2,8 dagenCamino Portugués+54,3 km · 2,7 dagenCamino Invierno+41,2 km · 2,0 dagenCamino Mozárabe+37,1 km · 1,7 dagenCamino Lebaniego+17,8 km · 0,8 dagenCamino Inglés+15,0 km · 0,8 dagenCamino Finisterre+11,9 km · 0,7 dagencaminantes.co

De route die het meest verstopt, is niet de langste. Het is de Camino del Norte: het klimmen is 122,2 km waard, op zijn eigen dagtempo 5,7 extra dagen lopen, bijna een week die niemand inplant. De Vía de la Plata is langer en verstopt 97,7 km.

De zwaarste etappe, en de route zonder

De etappe met de meeste klim van alle tien routes ligt op de Camino Francés: van Saint-Jean-Pied-de-Port naar Orreaga / Roncesvalles, 25,9 km voor 1.351 m stijging. Het is dag één. Hoe de route in zijn geheel ook heet, dat is de dag die mensen zich herinneren.

En het omgekeerde is ook goed om te weten. De Camino Portugués heeft de mildste zwaarste etappe van de tien: zijn lastigste dag klimt 417 m. Zoek je een route zonder een dag die je bang maakt, dan is dat het gemeten antwoord.

Wat nauwelijks verandert is de dagafstand

Over alle tien routes ligt de gemiddelde etappe tussen 17,0 en 22,2 km. De routes verschillen 3,1 keer in steilheid en 15,0 keer in lengte, en de afstand die je op een dag werkelijk loopt beweegt bijna niet. Wat verschilt tussen een lichte en een zware Camino is niet hoe ver je elke dag gaat. Het is hoeveel je daarbij klimt.

Je dagelijkse klim, in traptreden

Hoogtemeters zeggen weinig tot je benen ze gelopen hebben. Daarom staat hier een gemiddelde dag op elke route omgerekend in gewone traptreden, van 17 cm per tree. De maatstaf is de Empire State Building Run-Up, de traprace over 86 verdiepingen: 1.576 treden.

De klim van een gemiddelde dag op elke route, in traptreden
Camino Lebaniego4.182 treden · 2,7× Empire StateCamino Primitivo2.659 treden · 1,7× Empire StateCamino Invierno2.235 treden · 1,4× Empire StateCamino del Norte2.212 treden · 1,4× Empire StateCamino Inglés1.765 treden · 1,1× Empire StateCamino Francés1.706 treden · 1,1× Empire StateCamino Finisterre1.682 treden · 1,1× Empire StateVía de la Plata1.465 treden · 0,9× Empire StateCamino Mozárabe1.376 treden · 0,9× Empire StateCamino Portugués1.235 treden · 0,8× Empire StateEén getekende tree = 200 echte treden. Empire State Run-Up = 1.576.caminantes.co

Op de Camino Lebaniego is een gewone dag 4.182 treden, meer dan twee keer het Empire State Building voor het avondeten. Op de Camino Portugués zijn het er 1.235, minder dan één keer. De afstand per dag verandert tussen die twee nauwelijks. De trap verandert 3,4 keer.

Waarom onze eigen routepagina’s iets anders zeggen

Elke routepagina hier draagt een label van één woord, en die labels gaan over totale inspanning in plaats van over helling: de lengte, de hitte, hoe ver de bedden uit elkaar liggen, of er verder iemand loopt. Een route kan dus als licht gelabeld zijn en in de steilere helft van deze tabel staan, of als zwaar en in de vlakkere. Geen van beide is een fout. Ze antwoorden op verschillende vragen, en deze pagina is die over de helling.

Hoe dit gemeten is

De afstand is de som van onze eigen etappe-indeling per route. De stijging is gemeten op de GPS-track van die route, elke 100 m bemonsterd tegen een hoogtemodel, gladgestreken, met klimmen onder 3 m weggegooid als ruis; dezelfde accumulator maakt elk getal op deze site. Alle tien worden gelijk behandeld, en dat is het punt: de absolute getallen zijn schattingen, maar de vergelijking tussen routes houdt stand, en juist die vergelijking verdwijnt als je cijfers uit tien bronnen naast elkaar zet. Gepubliceerde totale stijging voor dezelfde route verschilt meer dan de helft, en bijna geen enkele noemt een methode.

Veelgestelde vragen

Welke Caminoroute is de zwaarste?

Op klim per kilometer de Camino Lebaniego, met 32,1 m per km over 66,5 km. Op afstand de Vía de la Plata met 994,6 km. De route die op beide hoog staat is de Camino del Norte: 4e op steilheid en 2e op lengte.

Welke Caminoroute is de makkelijkste?

De vlakste is de Camino Portugués met 10,5 m per km, een derde van de Camino Lebaniego. De Camino Portugués heeft bovendien de mildste zware etappe van de tien, 417 m, dus dat is de route die je het minst waarschijnlijk een dag geeft die je om de verkeerde reden bijblijft.

Is de Camino Francés zwaar?

Hij staat 7e van tien op klim per kilometer met 13,6 m per km, dus gemiddeld qua helling en lang met 768,6 km. Hij heeft ook de zwaarste etappe van het hele net, van Saint-Jean-Pied-de-Port naar Orreaga / Roncesvalles, 25,9 km en 1.351 m stijging, en dat is dag één.

Hoeveel klim je per dag?

Dat hangt veel meer van de route af dan van de dag. De gemiddelde etappe is op alle tien tussen 17,0 en 22,2 km, dus de afstand is bijna constant; de klim daarbinnen loopt van 10,5 tot 32,1 m per km.

Betekent kort ook makkelijk?

Nee, en de data zeggen het tegendeel. De kortste van de tien, de Camino Lebaniego, is de steilste per kilometer van het net. Kort en steil is een gewone combinatie, want een route die alleen bestaat om één gebergte over te steken heeft geen ruimte om vlak te worden.

Waar komen deze cijfers vandaan?

Van de GPS-track van elke route, elke 100 m bemonsterd, met dezelfde methode op alle tien zodat de vergelijking klopt. De afstand komt uit onze etappe-indeling. Niets is uit een gids overgenomen, en dat telt omdat gepubliceerde stijgingscijfers voor dezelfde route meer dan de helft van elkaar verschillen.

Lees verder

Neem hem mee

Caminantes is gratis, werkt offline en plant je etappes op jouw benen in plaats van op die van een gids.

Download on the App StoreGet it on Google Play

Alle gidsen · Vergelijk alle 10 Camino-routes