Caminantes

Hvilken Camino er hårdest? Målt på to måder

Af August Frederik Kramer · Sidst opdateret 26. september 2026

"Hvilken Camino er hårdest" har intet svar, før man siger hvilken slags hårdt. Målt på stigning pr. kilometer er den hårdeste af de ti Camino Lebaniego med 32,1 m pr. km, og den er samtidig den korteste rute i nettet. Målt på afstand er det Vía de la Plata med 994,6 km, som på stejlhed kun er nummer 8.

To spørgsmål, to næsten modsatte svar

De ti ruter er 3,1 gange forskellige i hvor meget de stiger pr. kilometer og 15,0 gange i længde. Det er ikke samme rækkefølge. Den stejleste rute er nummer 10 af ti på længde; den længste er nummer 8 af ti på stejlhed.

Det ærlige svar afhænger altså af, hvad der faktisk stopper dig. Er det knæene på en nedstigning eller vejrtrækningen på en stigning, så læs kolonnen med meter pr. kilometer. Er det fem uger hjemmefra, så læs kilometrene. Næsten ingen offentliggør begge, og de ruter der i en samtale kaldes hårde, bliver som regel bedømt på det andet, mens den der lytter bekymrer sig om det første.

Begge spørgsmål på ét kort

Her er de ti ruter, med længden hen ad og stigningen op ad. De stiplede linjer markerer midten af de ti på hver akse, så hvert hjørne er sin egen slags hård. Kort og stejl rummer 4 ruter. Lang og blid rummer 4. Begge hjørner er fulde.

De ti ruter efter længde og efter stigning pr. kilometer
501002005001.00010152025303540kort og stejllang og stejlkort og blidlang og blidLængde i kmStigning, m pr. kmVía de la Plata: 994,6 km, 11,8 m/kmVía de la PlataCamino del Norte: 831,6 km, 17,6 m/kmNorteCamino Francés: 768,6 km, 13,6 m/kmFrancésCamino Portugués: 620,2 km, 10,5 m/kmPortuguésCamino Mozárabe: 419 km, 10,6 m/kmMozárabeCamino Primitivo: 306,6 km, 22,1 m/kmPrimitivoCamino Invierno: 263,1 km, 18,8 m/kmInviernoCamino Inglés: 110,5 km, 16,3 m/kmInglésCamino Finisterre: 85 km, 16,8 m/kmFinisterreCamino Lebaniego: 66,5 km, 32,1 m/kmLebaniegocaminantes.co

Hent diagrammet som plakat (PNG)Del det frit i din gruppe eller på din blog. Vi beder kun om et link til denne side.

Hjørnet, der er langt og stejlt, rummer præcis én prik: Camino del Norte. Det er hele svaret på "hvilken Camino er hårdest" i ét billede. Det er den eneste rute, der kræver både lang tid og meget stigning på én gang.

Gratis mail-lektioner: det spansk, du har brug for inden Caminoen

Fem korte mails, én om dagen: herberget, sello’en, aftensmaden, at spørge om vej og det, der gør ondt. To minutter hver, skrevet på engelsk med spansken i. Det begynder med de tre linjer herunder.

  • ¿hay camas libres?Er der ledige senge?
  • lo siento, está completoBeklager, vi er fulde.
  • ¿me puede poner un sello?Kan du give mig et stempel?
Prøv det gratis emne

Én kort lektion om dagen i fem dage, og derefter kun når der er noget, der er værd at sende. Privatlivspolitik (på engelsk).

De ti, den stejleste først

Stigning pr. kilometer er den målte samlede stigning divideret med den offentliggjorte afstand. Det er det bedste enkelttal for "hvor stejl er denne rute", fordi det ikke belønner en rute for at være kort.

De ti ruter efter stigning pr. kilometer, med afstand, dage, samlet stigning og hårdeste etape
RutekmDageStigningm pr. kmHårdeste etape
Camino Lebaniego66,532.13432,1963
Camino Primitivo306,6156.77722,1698
Camino Invierno263,1134.94118,8704
Camino del Norte831,63914.66317,6836
Camino Finisterre85,051.43116,8429
Camino Inglés110,561.80216,3623
Camino Francés768,63610.44613,61.351
Vía de la Plata994,64711.72411,8538
Camino Mozárabe419,0194.45210,6685
Camino Portugués620,2316.51910,5417

Den stejleste rute er den korteste

Camino Lebaniego er 66,5 km på 3 dage og stiger 32,1 m pr. km, altså 3,1 gange Camino Portugués med dens 10,5 m pr. km. Tre dage er ikke nok til at nogen kalder en rute hård, og netop derfor overrasker denne: stigningen er den stejleste i nettet, og turen er forbi, før benene har besluttet noget.

Den længste rute er ikke en stejl rute

Vía de la Plata er 994,6 km, 15,0 gange Camino Lebaniego, og den stiger 11,8 m pr. km, hvilket placerer den som nummer 8 af ti. Den er hård på en måde ingen stigning viser: uger af den, i varmen, med sengene langt fra hinanden. Det er en reel sværhedsgrad, og det er ikke den, ordet "stejl" beskriver.

Kend de her ord inden din Camino. Spansk er forberedelse, ligesom støvler og etaper. Prøv det gratis emne

Den der er hård på begge måder

Vil man have et enkelt svar, er Camino del Norte den rute der ligger højt på begge akser: nummer 4 af ti på stigning pr. kilometer med 17,6 m pr. km, og nummer 2 på afstand med 831,6 km. Den er den eneste tæt på toppen af begge lister, og derfra kommer dens ry.

De kilometer, stigningen gemmer

I 1892 satte den skotske bjergbestiger William Naismith en pris på en bakke i afstand: 600 m stigning koster lige så meget som 5 km på det flade. Regn hver rutes stigning om på den måde, og alle ruter bliver længere. Den gyldne del af hver bjælke er afstand, du ikke vidste, du havde skrevet under på.

Hver rute plus dens stigning, i flade kilometer (Naismith, 1892)
Gåede kilometerStigning, som flade kmCamino del Norte+122,2 km · 5,7 dageVía de la Plata+97,7 km · 4,6 dageCamino Francés+87,1 km · 4,1 dageCamino Primitivo+56,5 km · 2,8 dageCamino Portugués+54,3 km · 2,7 dageCamino Invierno+41,2 km · 2,0 dageCamino Mozárabe+37,1 km · 1,7 dageCamino Lebaniego+17,8 km · 0,8 dageCamino Inglés+15,0 km · 0,8 dageCamino Finisterre+11,9 km · 0,7 dagecaminantes.co

Ruten, der gemmer mest, er ikke den længste. Det er Camino del Norte: stigningen er 122,2 km værd, i rutens eget dagstempo 5,7 ekstra dage på vejen, næsten en uge, ingen skriver ind i planen. Vía de la Plata er længere og gemmer 97,7 km.

Den hårdeste etape, og ruten uden en

Etapen med mest stigning på alle ti ruter ligger på Camino Francés: fra Saint-Jean-Pied-de-Port til Orreaga / Roncesvalles, 25,9 km for 1.351 m stigning. Det er første dag. Uanset hvad ruten samlet kaldes, er det den dag folk husker.

Og det modsatte er værd at vide. Camino Portugués har den mildeste hårdeste etape af de ti: dens mest krævende dag stiger 417 m. Leder du efter en rute uden en dag der skræmmer dig, er det det målte svar.

Det der næsten ikke ændrer sig, er dagsafstanden

På alle ti ruter ligger den gennemsnitlige etape mellem 17,0 og 22,2 km. Ruterne er 3,1 gange forskellige i stejlhed og 15,0 gange i længde, og den afstand man faktisk går på en given dag flytter sig næsten ikke. Det der skifter mellem en let og en hård Camino, er ikke hvor langt man går hver dag. Det er hvor meget man stiger undervejs.

Din daglige stigning, i trappetrin

Højdemeter siger ikke meget, før benene har gået dem. Så her er en gennemsnitsdag på hver rute regnet om til almindelige trappetrin, 17 cm pr. trin. Målestokken er Empire State Building Run-Up, trappeløbet op ad 86 etager: 1.576 trin.

Stigningen på en gennemsnitsdag på hver rute, i trappetrin
Camino Lebaniego4.182 trin · 2,7× Empire StateCamino Primitivo2.659 trin · 1,7× Empire StateCamino Invierno2.235 trin · 1,4× Empire StateCamino del Norte2.212 trin · 1,4× Empire StateCamino Inglés1.765 trin · 1,1× Empire StateCamino Francés1.706 trin · 1,1× Empire StateCamino Finisterre1.682 trin · 1,1× Empire StateVía de la Plata1.465 trin · 0,9× Empire StateCamino Mozárabe1.376 trin · 0,9× Empire StateCamino Portugués1.235 trin · 0,8× Empire StateÉt tegnet trin = 200 rigtige trin. Empire State Run-Up = 1.576.caminantes.co

På Camino Lebaniego er en almindelig dag 4.182 trin, mere end to gange Empire State Building før aftensmaden. På Camino Portugués er det 1.235, mindre end én. Dagsdistancen ændrer sig næsten ikke mellem de to. Trappen ændrer sig 3,4 gange.

Hvorfor vores egne rutesider siger noget andet

Hver ruteside her bærer en etiket på ét ord, og de etiketter handler om samlet anstrengelse snarere end om stigning: længden, varmen, hvor langt der er mellem sengene, om der overhovedet går andre. En rute kan derfor være mærket let og ligge i den stejlere halvdel af denne tabel, eller mærket hård og ligge i den flade. Ingen af dem er en fejl. De svarer på forskellige spørgsmål, og denne side er den om stigning.

Sådan er det målt

Afstanden er summen af vores eget etapeoplæg for hver rute. Stigningen er målt på rutens eget GPS-spor, aflæst hver 100 m mod en højdemodel, udglattet, med stigninger under 3 m kasseret som støj; den samme akkumulator laver hvert tal på dette site. Alle ti behandles ens, og det er pointen: de absolutte tal er skøn, men sammenligningen mellem ruterne holder, og det er netop sammenligningen der forsvinder, når man stiller tal fra ti kilder op ved siden af hinanden. Offentliggjorte tal for samlet stigning på samme rute svinger mere end det halve, og næsten ingen af dem oplyser en metode.

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken Camino-rute er den hårdeste?

På stigning pr. kilometer Camino Lebaniego, med 32,1 m pr. km over 66,5 km. På afstand Vía de la Plata med 994,6 km. Den rute der ligger højt på begge er Camino del Norte: nummer 4 på stejlhed og nummer 2 på længde.

Hvilken Camino-rute er den lettest?

Den fladeste er Camino Portugués med 10,5 m pr. km, en tredjedel af Camino Lebaniego. Camino Portugués har desuden den mildeste hårde etape af de ti, 417 m, så det er den rute der mindst sandsynligt giver dig en dag du husker af den forkerte grund.

Er Camino Francés hård?

Den er nummer 7 af ti på stigning pr. kilometer med 13,6 m pr. km, altså middel på stejlhed og lang med 768,6 km. Den har også den hårdeste etape i hele nettet, fra Saint-Jean-Pied-de-Port til Orreaga / Roncesvalles, 25,9 km og 1.351 m stigning, og det er første dag.

Hvor meget stiger man om dagen?

Det afhænger langt mere af ruten end af dagen. Den gennemsnitlige etape er mellem 17,0 og 22,2 km på alle ti, så afstanden er næsten konstant; stigningen indeni går fra 10,5 til 32,1 m pr. km.

Betyder kort også let?

Nej, og tallene siger det modsatte. Den korteste af de ti, Camino Lebaniego, er den stejleste pr. kilometer i nettet. Kort og stejl er en almindelig kombination, for en rute der kun findes for at krydse én bjergkæde har ikke plads til at blive flad.

Hvor kommer tallene fra?

Fra hver rutes eget GPS-spor, aflæst hver 100 m, med samme metode på alle ti, så sammenligningen holder. Afstanden kommer fra vores etapeoplæg. Intet er taget fra en guidebog, og det betyder noget, fordi offentliggjorte stigningstal for samme rute afviger mere end det halve fra hinanden.

Læs videre

Tag den med

Caminantes er gratis, virker offline og planlægger etaperne efter dine ben i stedet for efter en guidebog.

Download on the App StoreGet it on Google Play

Alle guider · Sammenlign alle 10 Camino-ruter